kırk yama (3)

Etimesgut Belediyesi, etiSEM bünyesinde kırk-yama kursları düzenliyor. etiSEM Merkez Bina’da düzenlenen kurs 50 kursiyerin katılımıyla devam ediyor. Hünerli hanımlar, eskiyen kumaşlara el emeği ve göz nuruyla yeniden hayat veriyor. Kursiyerler hem eski kumaşlardan bebekler, yatak örtüleri ve süs eşyaları yaparken hem de boş zamanlarını değerlendirmeye yönelik bu etkinliklerle yaşamlarını stresten uzak bir şekilde sürdürüyorlar. Ayrıca 9 aylık eğitimin sonunda kursiyerler aldıkları sertifikalarla çeşitli atölyelerde iş imkanı bulabiliyor. Daha çok ev hanımlarının ilgi gösterdiği kurslar haftanın 3 günü düzenleniyor. Ev hanımları kursun terapi gibi geldiğini vurgulayarak kırkyama ile ilgili düşüncelerini şu şekilde paylaştılar :

”Burada bir şeyler öğreniyoruz zevkli geçiyor sürekli bir şeyler ile meşgul oluyoruz, arkadaşlarımız oluyor. Kızıma, çevreme bir şeyler yapıp veriyorum beni mutlu ediyor.”

”Elimde yapıyorum bak mesela uğraştırıcı bir çalışma. Tek tek yapıyorsun, kesip birleştiriyorsun. Evdeki eskiyen gömlekleri falan hep kullanıyorum onlarla da işler yapıyorum çok güzel oluyor. Geri dönüşüme de katkı bir yerde, çöpe atmıyoruz değiştiriyoruz.”

”Eskiden beri yapılan bir el işi. Çok zor hepsini tek tek kesip dikiyorsun. Zor olmasına rağmen çok zevk alıyorum. (Yaptığı 40 yama örneklerini gösteriyor.) Şimdi de makyaj çantası yapacağım.”

“Dedikodu yapmak yerine annelerimizin yaptığı gibi kırk-yama yapalım dedik. Burada zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Evde sıkılan kendini geliştirmek isteyen bütün ev hanımlarına tavsiye ederiz”