Etimesgut Belediyesi, kar yağışıyla birlikte günler öncesinden aldığı tedbirleri uygulamaya koydu. Kar küreme ve tuzlama araçları ile birlikte 600 personel 33 mahallenin tamamında karla mücadele çalışmalarını 24 saat esasına göre yürütüyor. Bu yıl karla mücadelede 1.500 ton tuz ve 1.000 ton solüsyon kullanılacak

kar_mucadele

Meteoroloji Müdürlüğü tahminleri doğrultusunda ekiplerini teyakkuzda bulunduran Etimesgut Belediyesi, kar yağışının başlamasıyla ekiplerini ilçenin kritik noktalarına yönlendirdi. Etimesgut Belediyesi, vatandaşların sabah işlerine, öğrencilerin okullarına rahatça ulaşımlarını sağlamak amacıyla ana arterleri sürekli açık tuttu. Okul ve hastanelere çıkan yollara öncelik veren belediye ekipleri, iniş ve çıkışların sıkıntı oluşturduğu dik rampalarda özellikle tuzlama çalışması gerçekleştirdi.

ULAŞIMDA SIKINTI YAŞANMADI
Etimesgut Belediyesi’nin etkili çalışmasıyla, kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Eskişehir yolu güzergahındaki Yapracık, Aşağı Yurtçu, Yukarı Yurtçu Mahalleleri’nde de ulaşımda sıkıntı yaşanmadı. Bu mahallelere anında müdahale edebilmek için Eskişehir yolu üzerinde Fen İşleri Müdürlüğü ek birimi oluşturuldu. İş makineleri ve ekipler bu noktada 3 vardiya olarak 24 saat hizmet yürütüyor. Yolların yanı sırı kaldırımlarda ve parklarda kar temizliği yapılıyor.

YOĞUN VE SİSTEMLİ ÇALIŞIYORUZ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, kar yağışının olumsuz etkilerini en aza indirmek için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi. İlçenin trafik akışının yoğun olduğu kritik noktalar öncelikli olarak okul, hastane ve kamu hizmet noktalarında ulaşımı açık tutmak amacıyla ekiplerin 24 saat esasına göre çalıştıklarını kaydeden Demirel, “Kar küreme ve tuzlama araçlarımızla diğer iş makinalarımızı karla mücadelede görevlendirdik. 600’ü aşkın personelimiz de karla mücadelede canla başla çalışıyorlar. 33 mahallemizin tamamında yollarımız araç ve yaya ulaşımına açıktır. Ara sokaklarda kısa süreli aksamalar yaşanmış olabilir. Sonuçta kar yağdığı zaman bütün yolları, sokakları bir anda kapatıyor. Bütün yolları bir anda açmamız mümkün değildir. Bundan dolayı, kar yağışı başlamadan önce mücadeleye başlayarak ulaşımda sıkıntı yaşanmasının önüne geçmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımız da gösterdikleri anlayış, sabır ve sükunetle bize destek oluyorlar; teşekkür ederim” dedi.