Etimesgut Belediyesi ile Anka Teknoloji Üniversitesi arasında protokol imzalandı

etipark-uni-imza

Etimesgut Belediyesi’nin Eti-Park İş Merkezi adıyla bilinen inşaat halindeki binayı Anka Teknoloji Üniversitesi’ne devrini içeren resmi protokol imzalandı. Protokole, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ile Anka Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mehmet Hakan Sağlam imza attı. Protokol töreninde, üniversitenin mütevelli heyet başkan vekili Figen Sağlam ile Ayhan Sarısu’nun yanı sıra belediye bürokratları da hazır bulundu.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Eti-Park’ın üniversite olmasının Etimesgut için çok büyük bir kazanç olacağını vurgulayarak, “Belediye Meclisimiz, 7 Ocak 2015 tarihli oturumunda Eti-Park’ın Anka Teknoloji Üniversitesi’ne devri için karar almıştı. Meclisimizden aldığımız yetkiyle bu protokolü imzaladık. Hem ilçemize hem de üniversitemize hayırlı olsun” dedi.

BÜYÜK ÇABA HARCANDI

Başkan Demirel, inşaat halindeki binayı üniversite yapılmak üzere devrettiklerini belirterek, “Kamuoyunun yakından takip ettiği gibi, 1999-2004 görev dönemimizde, 12 bin metrekarelik bu alanı meydan yapmak üzere kamulaştırmıştık. Bizden sonra gelen belediye yönetimi, kent meydanı olarak planladığımız bu arsa üzerine alışveriş merkezi yapmak üzere ihale etmişti. Yargı buna izin vermedi ve mevcut inşaat aşamasında süreci durdurdu. Etimesgut’un önemli bir değerini belediyemize geri kazandırdık. Bu arsamızı ve üzerindeki inşaat halindeki binayı, ilçemizin menfaatleri doğrultusunda değerlendirmek için uzun uğraş verdik. Önce Bilge Üniversitesi’ne tahsisi gündeme geldi, ancak bu üniversite henüz kuruluş aşamasında olduğu için Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tahsisi uygun görmedi. Ardından, Sağlık Bakanlığı’na, hastane yapılmak üzere tahsis ettik. Bakanlık da 15 ay sonra hastane yapmaktan vazgeçti. Daha sonra Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile Başkent Üniversitesi inşaatı üniversite ve hastane kurmak üzere talep etti. Bu talebe de o dönemki muhalefet meclis üyeleri, belediye seçimine az bir zaman kaldığı gerekçesiyle karşı çıkarak onay vermediler. Son olarak Anka Teknoloji Üniversitesi’nin 65 milyon TL karşılığında üniversite yapmak için talebi gündeme geldi. Meclisimiz, binanın devrine onay verdi. Devir işlemi için protokolümüzü imzaladık. Şimdi üniversite yönetimi, bu binamızı üniversiteye dönüştürmek için çalışmalarını yapacak” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE BÜYÜK KAZANIM

Başkan Demirel, Etimesgut’ta kurulu 3 üniversite bulunduğunu, 4. üniversiteye yeni yerleşke için arazi tahsisi yapıldığını belirterek, Anka Teknoloji ile birlikte Etimesgut’un üniversite sayısının 5’e çıkacağını ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Demirel, “Eğitime, kültüre, sanata büyük önem veriyoruz ve Etimesgut’u kültür ve sanat şehri yapmak için çalışıyoruz” diyerek, bu amaçla ortaya koydukları çabaların olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirtti. Eti￾Park adıyla bilinen inşaatın alışveriş merkezi olmasını birçok yönden sakıncalı görerek hep karşı çıktığını belirten Demirel, “Burasının ya ilçemizde büyük ihtiyaç duyulan hastane olmasını ya da üniversite olmasını arzu ediyorduk. Hastane nasip olmadı, üniversite de büyük kazanım olacaktır. Hem ülkemiz, hem başkentimiz, hem de ilçemiz için hayırlı ve güzel bir hizmet olacaktır. İlçemize ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

etipark-uni