Başkan Demirel; ‘AVM yaptırmam hastane ya da üniversite olacak’ demişti

etipark-uni

Etimesgut Belediye Meclisi, Eti-Park İş Merkezi inşaatının Anka Teknoloji Üniversitesi’ne 65 milyon TL karşılığında devrini oy çokluğuyla kabul etti. Binanın üniversite olmasına MHP ve CHP gurupları ile AKP’li 2 üye “Evet” dedi, karar 16 AKP’li üyenin karşı çıkmasına rağmen kabul edildi.

Etimesgut Belediyesi’ne ait inşaat halindeki Eti-Park binası üniversite olacak. Yeni kurulan Anka Teknoloji Üniversitesi, Etimesgut Belediyesi’nden inşaatı 65 milyon TL bedelle devrini talep etti. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, devir talebini belediye meclisinin gündemine getirdi ve devir için yetki istedi. Belediye Meclisi, 7 Ocak 2015 tarihli oturumunda Eti-Park’ın Anka Teknoloji Üniversitesi’ne devrini görüştü.

AKP KARŞI ÇIKTI, CHP DESTEK VERDİ

MHP ve CHP gruplarının olumlu, AKP’li bazı üyelerin ise olumsuz tavırlarıyla dikkat çeken Meclis toplantısında zaman zaman tartışmalar yaşandı. AKP’li Necmi Bulut, binanın üniversite olmasına karşı olduklarını ve olumsuz oy kullanmak için grup kararı aldıklarını söyledi. CHP adına konuşan Süleyman Doğan, üniversiteye devrin çok yerinde bir karar olacağını ifade ederek, üniversitenin ilçeye büyük katkı sağlayacağını söyledi ve CHP Grubu olarak kararı desteklediklerini ifade etti.

SÜRECİ BELGELERLE ANLATTI

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, iş merkezinde yaşanan süreci belgeleriyle anlattı. Demirel, binanın bulunduğu arsayı 1999-2004’deki 1. Başkanlık döneminde Kent Meydanı yapmak üzere kendisinin kamulaştırarak Belediye’ye kazandırdığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2004 seçimlerinin ardından, bizden sonra yönetime gelen irade bu alanda plan değişikliği yaptı, amacını değiştirdi ve iş merkezi yapmak üzere 2007 yılında kat karşılığı ihale etti. İhalede haksız paylaşım söz konusuydu; konuyu Yargı’ya taşıdık. Yargı, usulsüzlükler ve kanuna aykırılıklar nedeniyle 2009’da süreci sonlandırdı. 29 Mart seçimlerinin ardından tekrar göreve geldiğimizde Yasa’nın gereğini yaparak, binayı geri belediyemize kazandırdık. Burasının alışveriş merkezi değil, hastane olması için büyük çaba sarfettim. Önce Bilge Üniversitesi hastane yapmak için Eti-Park’ı istedi, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nden görüş sorduk, 8 ay bekledikten sonra gelen cevap olumsuz oldu. Sonra, Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle, resmi protokol yaparak, hastane yapılmak üzere bakanlığa tahsis ettik. Bakanlık da 15 ay sonra çeşitli gerekçeler öne sürerek aramızdaki protokolü tek taraflı feshetti ve hastane yapmaktan vazgeçildi. Son olarak 30 Mart 2014 seçimlerinden önce Başkent Üniversitesi ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi, hastane ve üniversite yapmak amacıyla burasını bizden ayrı ayrı talep ettiler. Bu talebe de o zamanki AKP’li ve CHP’li meclis üyeleri Ocak 2014 meclis oturumunda karşı çıkarak Red oyu verdiler. MHP grubumuzun yeterli çoğunluğu olmayınca, Meclis’ten yetki alamadık. Böylelikle süreç tıkandı”.

HEP OYALADILAR

Demirel, Anka Teknoloji Üniversitesi’nin, kamu tüzel kişiliği olan, kuruluşunu tamamlamış bir üniversite olduğunu ve inşaat halindeki binayı belediyeden talep ettiğini söyledi. Kendisinin, “Ben burasını AVM yaptırmam, ya üniversite ya da hastane olacak” sözlerinihatırlatan Demirel, “Sağlık Bakanlığı mevcut hastanemizin yanında hastaneye başladı. Geriye tek bir ihtimal kaldı; o da üniversite olması. Bize de böyle bir talep geldi. Burasını üniversiteye bedelsiz de tahsis edebiliriz, ama yaptığımız değer tespitine göre, Üniversite 65 milyon TL ödeyerek devralmayı talep ediyor. Geliniz hep birlikte tarihi bir karar verelim. Şahsi ve siyasi menfaatlerimizi bir yana bırakarak, milletimizin, halkımızın, şehrimizin menfaatine doğru olanı yapalım. Üniversite’ye “Evet” diyelim. Buranın üniversite olması, esnafımıza, insanımıza, şehrimize büyük katkı sağlayacaktı” dedi.

AKP’Lİ 16 ÜYE KARŞI ÇIKTI

Başkan Demirel’in konuşmasının ardından oylamaya geçildi. MHP’li 12, CHP’li 7 üyenin tamamı “evet” oyu kullanırken, 18 kişilik AKP grubundan Mesut Şahingöz ve İbrahim Ulutaş da grup kararına uymayarak “Evet” oyu kullandı. AKP’li 16 meclis üyesi ise Eti-Park binasının üniversiteye devrine “Hayır” dedi