Etimesgut’ta Garip Bir Uygulama
By LEVO On 6 Tem, 2013 At 01:18 PM | Categorized As Elvankent Haberleri | With 0 Comments

Ramazan Ayına çok az bir süre kala, Etimesgut’ta Ramazan Davulcuları Eryaman ve Elvankent’te yasaklandı.

Ramazan ayına az kaldı. Kur’an’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve Kur’an’da “bin aydan hayırlı gece” olarak nitelendirilen Kadir Gecesi’ni barındıran ramazan ayı, 9 Temmuz Salı günü başlayacak, ilk teravih namazı 8 Temmuz Pazartesi kılınacak.

Etimesgut’ta garip bir uygulama yapan Belediye, Ramazan ayının unutulmaz geleneklerinden olan Ramazan Davulu’nun çalınmasıyla ilgili olarak ilçede farklı bir yasak getirdi. Sahurda oruç tutmak için vatandaşları uyandıran Ramazan Davulcularına Eryaman ve Elvankent Banka Blokları bölgesinde yasak getirilirken merkez mahallelerinde serbest bırakıldı. Etimesgutlular “Böyle bir yasak anlamsız. Eryaman ve Elvankent müslüman değil mi? Ya tüm İlçe genelinde yasaklansın ya da serbest bırakılsın. Etimesgut’u ikiye mi bölüyorlar?” şeklinde görüş belirttiler.

DAVULCU SEÇİM KOMİSYONU

Etimesgut Belediyesi ilçe sakinlerini sahurda uyandıracak davulcuları belirlemek için yarışma düzenledi. 5 Temmuz Cuma günü Kent Meydanı’nda öğleden sonra yapılacak olan Ramazan Davulcusu seçiminde davulcular bütün hünerlerini sergileyerek birbirleriyle yarışacak.

Ramazan Davulcularının seçimiyle ilgili olarak Belediye Meclis Üyelerinden oluşan ‘Davulcu Seçim Komisyonu’ kuruldu. Komisyonda AK Parti’den Mesut Şahingöz ve Turgut Kaymak, MHP’den Cennet Özcan ve Murat Bal, CHP’den ise Aydın Özel ve İlyas yer alıyor.

Kaynak : www.flasgazetesi.com.tr/haber-4496-etimesgutta_garip_bir_uygulama.html

About - 1992′de Ankara’da doğmuş ve Ankara’da yaşayan, teknoloji ve fotoğrafçılığa meraklı, yazı yazmasını seven, 2007 yılında webmaster’lığa merak sarıp bu siteyi kurup günümüzde de devam ettiren, Psikolog olup, Gelişim Psikolojisi'nde yüksek lisans yapmakta olan biridir.