BÜYÜK FESTİVAL BAŞLIYOR
By LEVO On 30 Ağu, 2013 At 07:58 AM | Categorized As Elvankent Haberleri | With 0 Comments

Sayfa 1 Sayfa 2

Etimesgut Belediyesi’nin 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 6 Eylül Cuma günü başlıyor. Türk dünyasını ve Anadolu coğrafyasını kültürüyle, sanatıyla Etimesgut’ta buluşturacak festival 10 gün sürecek.

www.uluslararasianadolugunleri.com

anadolu-sanat-gunleri

 

BÜYÜK FESTİVAL BAŞLIYOR

Etimesgut Belediyesi’nin 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 6 Eylül Cuma günü başlıyor. Türk dünyasını ve Anadolu coğrafyasını kültürüyle, sanatıyla Etimesgut’ta buluşturacak festival 10 gün sürecek. Festivale 16 hemşehri derneği ile 9 Türk Cumhuriyet ve topluluğu katılacak.

Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenecek festivalin gündüz bölümünde katılımcılar kendileri için ayrılan stantlarda kültür ve sanatlarını sergileyecekler. Festivalin akşam  bölümünde  ise her gün 2 dernek ile Türk Cumhuriyet ve topluluğunun gecesi yer alacak. Günün finalinde ünlü sanatçılar konser verecek.

Festivalin açılışında Mustafa Sandal sahne alacak. 2. gün Ferhat Göçer, 3. gün Orhan Hakalmaz, 4. gün Petek Dinçöz, 5. gün Kıraç, 6. gün Gülşen, 7. gün Mustafa Ceceli, 8. gün Yusuf Güney, 9. gün Bengü; 15 Eylül yapılacak final gecesinde ise Hadise sahne alacak. Festivalde ayrıca yöresel yemek yarışmaları da düzenlenecek.

Bu yıl 10.’su düzenlenecek Etimesgut Belediyesi Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, 6-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, geleneksel festival yürüyüşüyle başlayacak. Ellerinde Ayyıldızlı Türk bayraklarıyla binlerce kişi birlik-beraberlik ve kardeşlik mesajları verecekler.

Anadolu coğrafyası ile Türk dünyasını Başkent’te buluşturacak büyük festivale, 16 hemşehri derneği ile 9 Türk Cumhuriyet ve topluluğu katılacak. Festivalin yapılacağı Türk Beyleri Kent Meydanı’nda katılımcı dernekler için stantlar tahsis edildi. Katılımcılar stantlarını yöresel ürünlerle süsleyecekler. Kendi yörelerine ait ürünleri 10 gün boyunca, festivale katılması beklenen yaklaşık 500 bin kişiye tanıtacaklar.

Saat 10.00’da açılacak festivalin gündüz bölümlerinde Türk kültürüne ait ne varsa sergilenecek. Yöresel giyim kuşam, el emeği ve göz nuru eserler, yemekler, geleneksel üretim teknikleri ve ürünler, müzik aletleri gibi folklorik özellikler ön plana çıkacak. 19.00’dan itibaren festivalin akşam bölümü başlayacak. Her akşam iki dernek ve bir Türk topluluğu sahne alacak. Katılımcılar, festivale katılan binlerce Etimesgutlu’ya ve basın yayın organları vasıtasıyla da milyonlarca kişiye gelenek ve göreneklerini tanıtma imkanı bulacaklar.

AÇILIŞTA SANDAL, FİNAL HADİSE VAR
Festivalde, yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce mahalli ve ulusal sanatçı sahne alacak. Festivalin 6 Eylül’deki açılış konserini ünlü sanatçı Mustafa Sandal konser verecek, 15 Eylül’de yapılacak olan final gecesinde ise Hadise sahne alacak. Festival boyunca ayrıca 3. gün Orhan Hakalmaz, 4. gün Petek Dinçöz, 5. gün Kıraç, 6. gün Gülşen, 7. gün Mustafa Ceceli, 8. gün Yusuf Güney, 9. gün Bengü konser verecek. Festival takvimi içerisinde yurt içinden bir çok mahalli sanatçı sahne alacak, Türk dünyasından ünlü sanatçılar konserler verecek.

BİRLİĞİN VE BERABERLİĞİN FESTİVALİ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 10.’sunu düzenleyecek olmanın mutluluğunu, heyecanını ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu festivalle ‘Bize ait olana sahip çıktıklarını’ ifade eden Demirel, “Festivalimiz, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, paylaşmanın festivalidir. Festivalimizle, asırların birikimiyle oluşturduğumuz kendi kültürümüze, örfümüze, adetimize, ananemize sahip çıkıyoruz, gelecek nesillere aktarıyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yeniden hatırlıyoruz, hatırlatıyoruz. Bu nedenle çok önemsediğimiz festivalimize tüm başkentlileri davet ediyorum” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

Sayfa 1 Sayfa 2

About - 1992′de Ankara’da doğmuş ve Ankara’da yaşayan, teknoloji ve fotoğrafçılığa meraklı, yazı yazmasını seven, 2007 yılında webmaster’lığa merak sarıp bu siteyi kurup günümüzde de devam ettiren, Psikolog olup, Gelişim Psikolojisi'nde yüksek lisans yapmakta olan biridir.