25 Yılda Çok Şey Değişti
By LEVO On 12 May, 2013 At 06:54 PM | Categorized As Elvankent Haberleri | With 0 Comments

Google, Hızlandırılmış Çekim adını verdiği yeni projesi ile dünyanın 25 yıl içinde nasıl bir değişim gösterdiğini gözler önüne seriyor. İşte, dünyanın çeyrek asrından görüntüler.

Google’ın haritalar için yapmış olduğu ve adını “Hızlandırılmış Çekim” olarak belirttiği yeni projesi, kullanıcılara dünyanın çeyrek asırlık bir dönemde nasıl bir değişime uğradığını gösteriyor. Google bu projesindeNASA, TIME ve USGS(Amerika Jeoloji Araştırma Enstitüsü) gibi kurumların işbirliği ile dünyayı epeydir takip eden Landsat uyduları tarafından çekilen 2 Milyon kareyi bir araya getirmiş durumda.

Etimesgut’taki 25 Yıllık Değişim

1984 yılı ve 2012 yılındaki Etimesgut’taki şehirleşme aşağıdaki resimde görülmekte. Diğer yıllardaki görüntüleri incelemek isteyenler buraya tıklayıp haritanın altında bulunan zaman çizelgesini kullanabilirler.

etimesgut-eski-yeni

 

Projenin şuan için 25 yıllık Hızlandırılmış Çekim sunduğu bölgeler sınırlı sayıda dolayısı ile sadece bu bölgelerin 25 yıllık değişimi ziyaretçileresunulmuş durumda. Sunulan bu bölgeler arasında ise Dubai’nin Yapay Adalar’ı, Las Vegas’ın şehirleşmesi, Amazon Yağmur Orman’ları ve Alaska Columbia Buzulu gibi bölgeler yer alıyor.

Seçilmiş bölgelerin dışına çıkmakta mümkün. Harita üzerinden istediğiniz bölgeyi bulup 25 yıllık değişimine bakabilirsiniz. Bölgelerin hepsineulaşmak ve çekimleri izlemek için buradan buyurabilirsiniz.

Kaynak: ShiftDelete.Net

About - 1992′de Ankara’da doğmuş ve Ankara’da yaşayan, teknoloji ve fotoğrafçılığa meraklı, yazı yazmasını seven, 2007 yılında webmaster’lığa merak sarıp bu siteyi kurup günümüzde de devam ettiren, Psikolog olup, Gelişim Psikolojisi'nde yüksek lisans yapmakta olan biridir.