10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi
By LEVO On 17 Eyl, 2013 At 08:55 PM | Categorized As Elvankent Haberleri | With 0 Comments

Sayfa 1 Sayfa 2 Sayfa 3 Sayfa 4 Sayfa 5 Sayfa 6 Sayfa 7 Sayfa 8 Sayfa 9

NOT: Festivalle ilgili fotoğrafları galeri sayfamızda bulabilirsiniz.

BALKANLARDAN YOZGAT VE TÜRKMENİSTAN’A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

Etimesgut Belediyesi’nin 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Balkanlar’dan Yozgat’a Yozgat’tan Ortaasya’ya kültür köprüsü kurdu. Festivalin 4. gününde Yozgat, Balkan göçmenleri ve Türkmenistan geceleri düzenlendi.

Etimesgut Belediyesi’nin 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Balkanlar’dan Yozgat’a Yozgat’tan Ortaasya’ya kültür köprüsü kurdu. Festivalin 4. gününde Yozgat, Balkan göçmenleri ve Türkmenistan geceleri düzenlendi. Türkmen pilavının kokusu Yozgat testi kebabına karıştı. Balkan türküleri, halaylar ve Türkmen dansları geceye renk kattı.
Sahneye ilk olarak Balkan Göçmenleri Vakfı (BİSAV) çıktı. Makedonya halk sanatçısı Yusuf Emin ve halk sanatçısı Ayşe Engin Aslanca, Balkan türküleri okudu. Meydanı dolduran binlerce kişi, ezgisine ve sözlerine yabancı olmadığı Balkan türkülerine hep bir ağızdan eşlik etti.

DEMİREL TÜRKMEN BEYİ OLDU

Türkmenistan Büyükelçiliği gecesine geleneksel kıyafetleriyle dans eden Türkmen gençler damga vurdu. Altınasır Dans Grubu ve Türkmen sanatçıların şarkıları vatandaşlardan büyük alkış aldı. Türkmenistan Büyükelçisi Ata Serdarov, Türkçe yaptığı konuşmasında Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür etti. Serdarov, Belediye Başkanı Enver Demirel’e kalpak ve cüppe giydirerek Türkmen Bey’i yaptı. Demirel, festivale katılanları geleneksel Türkmen kıyafetiyle selamladı.

YOZGAT BAŞKENT’E TAŞINDI

Yozgatlılar Derneği, hazırladığı dolu dolu programla Yozgat’ı Etimesgut’a taşıdı. Davullu zurnalı halay ekibi Yozgat’ın asırlardır süre gelen kültürünü sahneye taşıdı. Yüzlerce kişi alanda el ele omuz omuza halaylar çekti. Yozgat misafirpeverliğini sergileyen deve oyunu da ilgiyle izlendi. Yozgatlı şair Ozan İLO, Sır isimli şiiriyle alkış aldı.
Yozgatlılar geleneği bu yıl da bozmadı; meşhur testi kebabı meydanda yakılan odun ateşinde pişirildi. 20 testi sahnede Başkan Demirel, MHP Iğdır milletvekili Sinan Ogan, MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya ve diğer protokol üyelerince kırıldı. Yozgatlılar Dernek Başkanı Halil Şahingöz, Demirel’e Yozgat Kekliği hediye etti. Yozgat standında misafirlere arabaşı, madımak ve parmak çörek ikram edildi.

FERHAT GÖÇER KONSERİ

Gecede ünlü sanatçı Ferhat Göçer sahne aldı. Göçer geniş repertuarıyla izleyenlere müzik ziyafeti sundu. Başkan Demirel sahnede Göçer’le birlikte 10. Yıl Marşını söyledi; meydanı dolduran 80 bin kişi hep bir ağızdan eşlik etti. Demirel konser sonunda Göçer’e plaket verdi.

Sayfa 1 Sayfa 2 Sayfa 3 Sayfa 4 Sayfa 5 Sayfa 6 Sayfa 7 Sayfa 8 Sayfa 9

About - 1992′de Ankara’da doğmuş ve Ankara’da yaşayan, teknoloji ve fotoğrafçılığa meraklı, yazı yazmasını seven, 2007 yılında webmaster’lığa merak sarıp bu siteyi kurup günümüzde de devam ettiren, Psikolog olup, Gelişim Psikolojisi'nde yüksek lisans yapmakta olan biridir.